Asgari ücret işçinin eline geçmeden eridi

12.02.2022 20:59:00

Asgari ücret işçinin eline geçmeden eridi

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkan Yardımcısı, Gölge Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Aziz Murat Hatipağaoğlu, “Yeni ekonomi paketiyle sayın Nebati bize bir kez daha dağın fare doğurduğunu gösterdi. Yapılan açıklamaların, alınan kararların hiçbir temeli ve mantıklı bir düzlemi yok. Son 3 yılda açıklanan bu 4. ekonomi paketinin de içi boş çıktı. Bu kararların hiçbiri iş dünyasında ya da vatandaşta heyecan yaratmadı. Dahası enflasyon ve hayat pahalılığıyla mücadeleyi de tamamen üzerilerinden atıp vatandaşın göreviymiş gibi lanse ettiler. Nitekim salondaki enerji ve zoraki alkışlardan da kimsenin tatmin olmadığını net şekilde gördük.” dedi. 

“Yastık altındaki altınlar talep edilerek ekonomiye kazandırılamaz, önce güven verilmeli”

Yastık altındaki altının piyasaya kazandırılmasına dair açıklamaların temelsiz ve anlamsız olduğunu söyleyen Hatipağaoğlu, “Yastık altında 5 ton altın var ve bunun piyasa değeri 280 milyar dolar, biz bu altınları ekonomiye kazandıracağız deniliyor. Öte yandan sayın Nebati açıklamalarında bir itirafta da bulundu. Bundan önceki çalışmalar bütüncül değil, münferitti. Şimdi biz bunları bütüncül hale getiriyoruz dedi. Bütüncüllükten kastı ise bankaların yanına, elektronik platformaları ve kuyumcuları da eklemek. 1 Mart’tan itibaren 81 ilde en az 1500 kuyumcu yastık altındaki altınları toplamakla mükellef olacakmış. Sayın Nebati şunu gözden kaçırıyor. Eğer siz hükümet olarak ekonomik gelişmelerle ilgili vatandaşa doğru bilgi vermiyorsanız, şeffaf değilseniz, hesap vermiyorsanız vatandaş size güvenmez. Türkiye’de yastık altında olduğu idda edilen altınların, ekonomiye “talep” edilerek kazandırılması mümkün değildir. Bundan önce birçok kez bu istendi. Vatandaş değil bu altınları devlete vermek, altın tasarrufunu giderek artırır. Çünkü vatandaş parasının pul olmasından korkuyor. Enflasyon %50’nin üzerine çıkmışken, dolar 13,5 TL iken vatandaş altınını devletin işaret ettiği mercilere vermez. Bu altınlar yastık altında durmaya devam edecek. Çünkü Ak Parti hükümeti ve aynı zamanda Sayın Nebati, ihracatın, ekonomik büyümenin, ekonomik canlanmanın, üretim artışının en temelinde güven olduğunu gözden kaçırıyor. Siz bu güveni kaybettiniz, hukukun üstünlüğü konusunda vatandaşın ciddi tereddütleri var, yarın bu altını verirsem el koyabilirler endişesi var. Bu nedenle kimse altınlarını vermez.”  ifadelerini kullandı.

“Kredi paketi vatandaşa ulaşmıyorsa bir anlamı yoktur”

Kredi Garanti Fonu’nda geçilen yeni uygulamaya da değinen Hatipağaoğlu, “Sayın bakan yeni bir uygulamaya geçiyoruz, yatırım destekleri, ihracat destekleri ve işletme destekleri vereceğiz dedi. 60 milyar TL’lik bir kredi paketinden bahsediliyor. Biliyorsunuz bu da geçtiğimiz yıllarda birçok kez yapıldı. Ancak verilen bu kredilerin nereye gittiği asla araştırılmadı ve bilinmiyor. Her türlü polisiye önlemi ve denetimi alarak Kredi Garanti Fonu’ndan verilen kredilerin yanlış yerlere gitmesini engelleyeceklerini söylüyorlar. Eğer destekler öncekilerde olduğu gibi vatandaşa ulaşmıyorsa kredi paketinin büyüklüğünün de bir anlamı yoktur.” dedi.

“Birlikten Berekete uygulamasını yeni bir fikir gibi anlatıyorlar, dünyadan haberleri yok”

Birlikten Berekete platformuyla vatandaşlar piyasadaki fiyatları kontrol edip karşılaştıracaklarını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’ye karşı Hatipağaoğlu şunları söyledi: “Mobil uygulama sayesinde en uygun ürün neredeyse oradan alışveriş yapılacakmış. Bu açıkça enflasyonla biz mücadele edemiyoruz ve denetleyemiyoruz, vatandaş bunları bizim yerimize yapsın demektir. Sayın Bakan farkında değil ancak vatandaş uzun zamandan beri mahalle mahalle gezerek fiyatları karşılaştırıyor ve buna göre alışveriş yapıyor. Üstelik yeni bir buluş gibi anlattığı platformun benzerleri yıllardır yayında, dünyadan haberlerinin olmadığını yine tescillediler. Vatandaş bunlardan faydalanıyor.”

“Enflasyonla mücadele timi kurmak yerine, ekonomi politikalarınızı gözden geçirin”

Enflasyonla mücadele timi kurulmasının da çok çarpık bir karar olduğunu söyleyen Hatipağaoğlu, “Denetimde bir aksaklık olduğu malum ancak asıl sorun fiyatlarda değil, milletimizin uygulanan yanlış ekonomi politikalarıyla fakirleştirilmesinde. Vatandaşı hayat pahalılığına katlanmak zorunda bırakmak yerine politikaların yanlış olduğunu kabul etmek gerekir. Bu politikadan vazgeçtiğinizi açıklayarak, daha gerçekçi politikalarla hayat pahalılığını indirmeye çalışacaksınız. Başka bir yöntemi yok. Serbest piyasa koşullarında market market dolaşıp fiyat kontrolü yapmanın hiçbir anlamı yok. Piyasanın temel kuralları vardır. Burada en belirleyici şey fiyattır. Fiyatlar yanlış oluşuyorsa bu tamamen yanlış politikaların sonucudur. Neden böyle olduğunu görmezden gelip sonuca odaklanmak doğru değildir.” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşın reel geliri, enerjideki reel fiyatlardan önemlidir”

Hatipağaoğlu, “Türkiye’deki elektrik ve doğalgaz fiyatları reel fiyattan düşükmüş ve devlet sübvanse ediyormuş. Lütfen bunu vatandaşa anlatın bakalım. Vatandaş ödediği faturaya bakıyor. Bir önceki aya göre katlanan faturalarda nasıl bir sübvansiyondan bahsediyorsunuz? Sayın bakan elektrik ve doğalgazın reel fiyatlarını veriyor ama vatandaşın eline geçen reel gelirden bahsetmiyor. Acaba vatandaşın reel geliri bu maliyetlerle karşılaştırıldığında nerede kalıyor? 4253 TL yapılan asgari ücret bile daha işçinin eline geçmeden eridi.” dedi.

“Fiyatların düşmesini bırakın, maliyet enflasyonun artışı vatandaşı daha çok üzecek”

KDV oranının düşürülmesininin vatandaş nezdinde hiçbir karşılığı olmayacağını söyleyen Hatipağaoğlu, “Açıklanan yeni programda deniliyor ki, enflasyonla mücadelede para politikası yerine maliye politikası benimsenecekmiş. Böylece fiyat indirimleri olacağına inanıyorlar. Yani sayın Cumhurbaşkanının telekonferansla bağlanıp söylediğine göre KDV fiyat artışları içerisindeki en önemli unsuralardan bir tanesi. Bu hiç anlaşılır bir şey değil. Enflasyonla mücadelede KDV üzerinden işlemler yapmak kısa sürede vatandaş için anlamlı olsa da maliyet enflasyonu açısından hiç olumlu sonuçlar doğurmaz. Türkiye’deki en büyük sorun üreticinin karşı karşıya olduğu maliyet enflasyonudur. Ciddi ekonomi politikaları uygulamadan KDV’yi düşürmek mantıklı değildir. Çünkü üreticilerin baktığı şey KDV değil, tamamen ham madde bazlı enflasyonist ortamdır. Üretim enflasyonu ve ara mal fiyatlarındaki artış gerçek problemimiz olmalıdır. KDV’yi bugün belli bir süre düşürdüğünüzü söylersiniz ancak yarın mecburen yine artırırsınız. Kaldı ki KDV sadece temel gıda maddelerinde düşürüldü. Madem burada adım atmak istiyorsunuz Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Özel İşletim Vergisi’ni kaldırın. Deprem sonrasında hayatımıza giren ve artık temel bir vergi kalemi olan bu vergileri kaldırın. KDV’nin %8’den %1’e düşürülmesi bir fayda sağlamayacak, bunu pazartesi günü ürün etiketlerinde yine acı bir şekilde göreceğiz.” dedi.

 İnşallah kapanmaz HDP

Bizim adaylığımıza çamur atmaya başladılar

MHK Başkanı Sabri Çelik istifa etti

Daire sahiplerinin mağduriyetleri giderildi

Vize almak isterken fena dolandırıldı

Yerli ve milli olanlar önce maliyetleri düşürsün

Jet Fadıl mağdurlarının hayalleri harap oldu

Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri belli oldu

Elektrikli otomobil sayısında artış

Gazeteci Çavuş, CHP'den milletvekili aday adayı oluyor

Kredi alabilmek için de kazançlar çok yetersiz kaldı

14 Mayıs bizim için bir uyanış olacak

Adalet yoksa barış da yok

Erdoğan çalmaya kalktı, duvardan atlarken yakaladık

Erdoğan, Meclis kararı olmadan yeniden aday olamaz

İmamoğlu, Sinan Ateş’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu

Ferdi Özbeğen kabri başında anıldı

Vali'yi fırçaladı, Karaismailoğlu'na talimat verdi

Cumhurbaşkanımızın bu birinci dönemidir

Vize sorunu ciddi boyutlara ulaştı

Semih Yalçın sabrımızın sınırlarını zorlamakta

459 yıllık Mağlova Kemeri ziyaretçilerini bekliyor

TFF'de Hakem Akademisi kuruldu

Teröristlerin cezalandırılmasını talep ediyoruz

Mobilya sektörü cari fazla veren bir konumda

Dolar kuru 25 TL olmasın diye ikili kura geçildi

Sinan Ateş suikastı soruşturmasında şüpheli detaylar

Erdoğan'dan HÜDA-PAR'a ittifak teklifi

Ortak adaydan yanayım

Gezi Parkı eylemlerine hiçbir şekilde dahil olmadık

Yükleniyor

Adalet yoksa barış da yok

Teröristlerin cezalandırılmasını talep ediyoruz

İran'daki Azerbaycan Büyükelçiliğine saldırı

Kur'an provokasyonunda tüm yollar Putin’e çıkıyor

Bir gece kendilerini acı gerçeğin içinde bulurlar

Türkiye ile NATO görüşmelerine ara verilmeli

Kuran-ı Kerim provokasyonunda Rusya parmağı

Yeni Zelanda'nın yeni lideri belli oldu

Kutsal bir kitabı yakmak saygısızca bir eylemdir

Erdoğan kazanırsa Türkiye diktatörlüğe dönüşür

Vize almak isterken fena dolandırıldı

Kariyerinde başarılı olanlara 100 ödül verilecek

Ekmek fırınında ödediği paraya isyan etti

Bunlar Tayyip Bey’in kurduğu memleketi sevmiyor

300 Rekat'da geri sayım başladı

En büyük rol modelim Annem

Kıraç ve Selami Şahin Moda Kayıkhane'de

Ayna selfie'siyle kısa sürede gündem oldu

Özgür Yıldız kamera önüne geçiyor

Programını sahneye taşıdı

Elektrikli otomobil sayısında artış

Sıfır kilometre araç satışlarına inceleme

MAİS AKADEMİ, faaliyetlerine başladı

Araç parkı yaşlanıyor ortalama yaş 15’e çıktı

Nissan'daki Renault hissesi yüzde 15'e düşürülecek

İkinci el otomobillerde de arz azaldı

İkinci el online pazarında 1,8 milyon araç satıldı

Ekip tüm önceliklerimizi yerine getirdi

OMODA 5, ödüllerine yenilerini ekliyor

Dacia'dan elektirik devrimi

İlacın yokluğuna ilk defa tanık oluyorum

Silivri Devlet Hastanesinde Skandal

1 yılda 60 milyon kutu antidepresan satıldı

Sağlık turizminin kalbi Antalya da atacak

Yeşil Akdeniz diyeti ile zeytinyağı tüketin

SGK'deki yolsuzlukların önüne geçseler ilaç bulunur

Bel fıtığında doğru sanılan yalnışlar

TTB Merkez Konseyi Üyelerine soruşturma

Her ay 400 hekimimiz istifa ediyor

585 ilaç stokta yok, 522 ilaç sınırlı gönderiliyor

Gazeteci Çavuş, CHP'den milletvekili aday adayı oluyor

Sinan Ateş suikastının üstü kapatılacak

Demokrasilerde özgür medya böyle oluyor

Kılıçdaroğlu’nun bu yaptığı bin kat daha vahim

Boran Çatalca muhtarlarını ziyaret etti

Seviyesine inmem, ancak ona da pabuç bırakmam

2022'de 86 gazeteci öldürüldü

Suriye kökenli vatandaşlar hâkim de olacak bürokrat da

TRT, kurum dışı yapımlara 5,4 milyar TL harcadı

Vay ülkenin başına geleceklere...

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 19 14 2 3 24 45
2.Fenerbahce 19 13 4 2 24 41
3.Besiktas 19 11 3 5 16 38
4.Istanbul Basaksehir 19 11 4 4 10 37
5.Trabzonspor 19 10 4 5 5 35
6.Adana Demirspor 19 9 3 7 17 34
7.Konyaspor 19 6 4 9 5 27
8.Kayserispor 19 8 9 2 1 26
9.Alanyaspor 20 6 7 7 -4 25
10.Fatih Karagümrük 19 5 7 7 1 22
11.Ankaragucu 19 6 9 4 -5 22
12.Giresunspor 19 5 8 6 -10 21
13.Gazisehir Gaziantep 19 4 8 7 -3 19
14.Kasimpasa 19 5 10 4 -13 19
15.Antalyaspor 18 5 10 3 -8 18
16.Sivasspor 19 4 9 6 -8 18
17.Hatayspor 18 4 9 5 -18 17
18.Istanbulspor 19 4 12 3 -22 15
19.Ümraniyespor 19 3 11 5 -12 14