Yasin Aktay


Türkiye’nin seçimi kimler için nasıl bir felaket vaat ediyor?

Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti’nin 20 yıllık tek başına iktidarı döneminde ortaya koyduğu ve etkisi uluslararası toplumda her geçen gün daha fazla hissedilen başarılar ve güç birikimi.


Türkiye seçimlere doğru hızla yol alırken bu seçimlerin sonuçlarının Türkiye ile sınırlı olmadığını gösteren sesleri daha yüksek bir tonda ve açıklıkta duymaya başlıyoruz. Duymak ne kelime, birileri seçim kampanyalarına açıkça, doğrudan taraf gibi katılıyor. Aslında bu durum özellikle Cumhur İttifakını ne kadar rahatsız etse de tam da hariçten gazel okumak, hatta müdahale gibi gelse de bütün bu çıkışların, AK Parti veya Erdoğan karşıtı yorumların bence geçerli bir mazereti var: Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti’nin 20 yıllık tek başına iktidarı döneminde ortaya koyduğu ve etkisi uluslararası toplumda her geçen gün daha fazla hissedilen başarılar ve güç birikimi.

Bu başarılar ve güç birikimi sayesinde bugün Türkiye’de gerçekleşen seçimler sadece Türkiye ile sınırlı kalmıyor, aslında genel olarak Türkiye’de yaşananlar sadece Türkiye ile sınırlı kalmıyor. Washington Post’a (WP) 2023 yılında dünyada yaşanacak olan birçok seçimin sonuçlarının ihmal edilebileceğini, ama Türkiye’deki seçimlerin bütün dünya siyasetine etkisi olacağından dolayı “en önemli seçim” başlığı attıran bu gerçektir.

Bir...

YAZININ DEVAMI